The Zeitgeist Movement Danish(DK)

Join the Movement

ينضم • Присъединявам се • Unir-se • 加入• Pridružiti se • Připojit • Sammenføje • Meedoen • Sumali • Join • Liittää • Rejoindre • Beteiligen • Συμμετέχω • לצרף • Bergabung • शामिल होना • Unire • 加わる • 붙이다 • Pievienoties • Prisijungti • Bli med • Dołączyć do • Juntar • Alătura • Присоединяться • Придружити се • Pripojiť • Pridružiti • Unirse • Gå med i • Приєднуватися

Email
Confirm email
Country


Privacy

The Zeitgeist Movement er ikke nogen politisk bevægelse. Det beskæftiger sig ikke med lande, regeringer, racer, religioner, nedstamning eller social klasse. Vores forståelse konkluderer, at disse er falske, forældede nuancer, som er langt fra hjælpende faktorer til vores kollektive menneskelige vækst og potentiale. Deres grundlag ligger i magtopdeling og socialinddeling, ikke sammenhold og lighed, som er vores målsætning. Det er i mellemtiden vigtigt at forstå, at alt i livet er en naturlig udvikling. Vi må også sande, at mennesket er i stand til at forsinke og standse udvikling gennem systemets opbygning, som er forældet, dogmatisk, og dermed unaturligt. Resultatet af den lammelse vi befinder os i er, at verden i dag er fuld af krig, korruption, hierarkisk opbygning, forurening, fattigdom, epidemiske sygdomme, misbrug af menneskerettigheder, ulighed og kriminalitet.

Målet er at revidere verdens opbygning i forhold til at være opdateret på alle områder, ikke bare skabe opsigt og bevidsthed om de sociale og teknologiske muligheder, som længe er blevet betragtet som uopnåelige eller "imod vores natur", men også at gøre det muligt for os at overkomme disse elementer i samfundet, som vedligeholder disse forældede og lammede systemer.

En vigtig association, hvorfra mange af projektets ideer oprinder, er organisationen "The Venus Project" administreret af Jacque Fresco, en social ingeniør og industriel designer. Han har næsten arbejdet hele sit liv på at skabe de nødvendige værktøjer, der skal støtte opbygningen af den verden, der skal fjerne krig, fattigdom, kriminalitet, social inddeling, og korruption. Hans begreber er hverken radikale eller indviklede. De pålægger sig ikke nogen subjektive fortolkninger. I denne model, er der skabt et samfund der er i overensstemmelse med naturen, hvor alle variablerne er prædefineret.

Selve bevægelsen er ikke en fokuseret konstruktion.

Vi er ikke her for at bestemme, men for at organisere og uddanne.

 

Quote

"I believe that unarmed truth and unconditional love will have the final word in reality".
-Dr. Martin Luther King Jr.

Quote

"We must become the change we want to see in the world".
-Mohandas Gandhi.







 
 

Privacy